Lista aktualności Lista aktualności

Projekt ochrony gatunków i siedlisk

Nadleśnictwo Supraśl jako jedno z wielu bierze udział w trwającym od kilku lat projekcie ochrony gatunków i siedlisk przez Lasy Państwowe.

Jego celem jest m.in. zahamowanie niekorzystnych zmian siedliskowych zagrażających istnieniu cennych gatunków bądź ich przywrócenie. W ramach projektu zabezpieczane są także miejsca rozrodu zagrożonych gatunków.

Każde z nadleśnictw biorących udział w projekcie ma różne potrzeby i różne priorytety ochronne. W Nadleśnictwie Supraśl prowadzimy prace polegające na zabezpieczaniu drzew gniazdowych orlika krzykliwego przed drapieżnikami, a także działania zmierzające do utrzymania stanowisk (lub ich odtworzenia) takich roślin jak rzepik szczeciniasty, lipiennik Loesela czy sasanka otwarta. Szczególne miejsce w naszych działaniach zajmuje  ten ostatni gatunek, nie tak dawno jeszcze pospolity a dziś zagrożony przez odbierające mu przestrzeń i światło ekspansywne krzewy i rośliny runa. Na szczęście sasanka bardzo dobrze reaguje na nasze starania, by przywrócić jej utracone miejsce w leśnym ekosystemie.

W naszych pracach zawsze możemy liczyć na profesjonalną pomoc dr Dana Wołkowyckiego z Politechniki Białostockiej, który  prowadzi kompatybilny z naszym projekt ochrony puszczańskich światłożądnych gatunków roślin.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat projektu:

wersja skrócona: https://www.youtube.com/watch?v=WeEnHRo95Nc&t=20s
wersja pełne: https://www.youtube.com/watch?v=ZtPHHIyUO7A