Asset Publisher Asset Publisher

Supraskie szyszkobranie

W mijającym tygodniu w naszym nadleśnictwie odbyło się „szyszkobranie”. Zajmowali się tym wynajęci specjaliści, gdyż zrywanie szyszek w koronach masztowych sosen jest niezwykle trudnym i niebezpiecznym zadaniem.

Zima to odpowiedni moment na zbiór szyszek: nasiona ukryte w ich wnętrzu są już dojrzałe, natomiast łuski szyszek wciąż pozostają zamknięte. Należy uprzedzić chwilę, gdy łuski rozchylą się a zaopatrzone w skrzydełko maleńkie nasiona, niesione wiatrem rozsieją się w otaczającym drzewostanie. Tylko bardzo niewielki procent tak uwolnionych nasion natrafi na warunki umożliwiające im kiełkowanie i wzrost. Spośród tych szczęśliwców tylko nieliczne mogą dożyć wielu dojrzałego... Nam natomiast zależy, by nie zdając się przyrodniczą ruletkę zachować i wprowadzić do leśnego krwiobiegu jak największy, cenny zasób genowy.

Szyszki zbierane są wyłącznie z drzew rosnących w drzewostanach nasiennych. Istnieje specjalna, rygorystycznie przestrzegana  procedura typowania i zatwierdzania takich drzewostanów. Pierwszym i najważniejszym kryterium jest potwierdzone, miejscowe pochodzenie drzew. To gwarantuje, że sosny rosnące w Puszczy Knyszyńskiej, które w nieskończonym łańcuchu pokoleń, w ciągu tysięcy lat wykształciły cechy przystosowujące je do tutejszych warunków klimatycznych i glebowych. Wytypowane drzewostany nasienne tworzone są przez zdrowe, silne i odporne drzewa o najwyższych walorach technicznych. Wszystkie te cechy zostaną przekazane kolejnemu, puszczańskiemu pokoleniu.

Zebrana partia szyszek (a wraz z nimi nasion), odbędzie długą wędrówkę po innych nadleśnictwach. Najpierw przewiezione zostaną do wyłuszczarni w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, gdzie w kontrolowanych warunkach odbędzie się proces otwarcia szyszek i wysypania nasion. Po „odskrzydleniu” nasiona przechowywane będą do wiosny w ściśle określonych warunkach temperatury i wilgotności. Wiosną nastąpi wysiew w szkółce leśnej w jednym z nadleśnictw naszego regionu. Przez cały ten czas nasze nasiona będą oznaczone i wyodrębnione spośród innych partii nasion, jednoznacznie przypisane do Nadleśnictwa Supraśl. Wrócą do nas jako młodziutkie sadzonki. Wysadzone w miejscu wyciętego starodrzewu zabliźnią ten fragment puszczy, stworzą jej cenny fragment a kolejnemu pokoleniu leśników zapewne posłużą za drzewostan nasienny…

Relację o szyszkobraniu zrealizowaną przez TVP3 Białystok można obejrzeć pod linkiem:
https://bialystok.tvp.pl/52248735/szyszkobranie-w-nadlesnictwie-suprasl