Lista aktualności Lista aktualności

Groźny liliput

Podczas trwającego w tych dniach zorganizowanego przez Lasy Państwowe wydarzenia „Co w lesie huczy?” można wiele się dowiedzieć o wielu gatunkach żyjących u nas sów. My chcielibyśmy przybliżyć sylwetkę jednej z nich: sóweczki.

To niezwykły gatunek sowy, wiele osób mogłoby nawet mieć wątpliwości: czy to aby na pewno sowa? Sóweczka to niewielki ptak o krępej sylwetce z małą głową oraz krótkimi białymi brwiami nad żółtymi oczami nadającymi mu „srogi" wygląd, Jest niewiele większy od wróbla ale to prawdziwy zuchwały, leśny rozbójnik. Żywi się nie tylko gryzoniami jak inne sowy, ale z upodobaniem poluje na małe ptaki takie jak sikory, rudziki czy zięby. Bywa, że także na większe od siebie. Jej ofiarą padają nawet drozdy czy dzięcioły! Nic dziwnego, że głos sóweczki sieje postrach: w okolicy momentalnie cichnie ptasi harmider zapada głucha cisza. Z upodobania do takiego menu bierze się też inna cecha sóweczki: poluje nie tylko przed świtem i o zmierzchu ale także w dzień gdy aktywny jest ptasi, śpiewający drobiazg, W związku z tym nie potrzebuje, jak inne sowy, zupełnie bezgłośnie latać. Prawdziwym eldorado dla sóweczki jest okres późnej wiosny i lata gdy wokół jest pełno niedoświadczonych i nieporadnych, ledwo opierzonych młokosów.

Nadmiar zdobyczy sóweczka gromadzi w spiżarniach wykorzystując do tego celu budki lęgowe i dziuple. Co ciekawe, sóweczka jest stosunkowo niepłochliwym ptakiem dość łatwo dającym się podejść obserwatorowi.

Sóweczka prowadzi osiadły tryb życia zawzięcie broniąc swojego terytorium. Nawet własne pisklęta (zwykle 4-7)) wypędza jako konkurencję już po dwóch miesiącach od wyklucia! Najchętniej zamieszkuje bory świerkowe gdzie najchętniej zakłada gniazda w dziuplach po dzięciole. Polską populację tego ptaka szacuje się na ok. 1000-1500 par lęgowych.

Autorem zdjęć jest leśniczy Andrzej Sawicki