Lista aktualności Lista aktualności

Prehistoria może być ciekawa

Puszcza Knyszyńska wciąż kryje wiele tajemnic pochodzących z bliższej ale także z tej bardzo odległej przeszłości. Nadleśnictwo Supraśl współpracując z historykami i archeologami pomaga je odkrywać bo historia to przecież druga po gospodarce leśnej nasza specjalność.

To już kolejny sezon prac wykopaliskowych prowadzonych przez Adama Wawrusiewicza, archeologa z Muzeum Podlaskiego, na stanowisku Dębowik niedaleko Supraśla. Odkryte tam przed kilku laty relikty osady po pobycie koczowniczej społeczności łowiecko-zbierackiej z przełomu epoki kamienia i brązu, czyli sprzed ok. 4 tysięcy lat, są uzupełniane o kolejne znaleziska.

Obecny sezon jest szczególny i już przyniósł rewelacyjne dla naukowców ale ciekawe także dla laików odkrycia. Tym razem nie w samym Dębowiku lecz nieopodal w miejscu zwanym "Dęby" gdzie prace wykopaliskowe prowadziła ekspedycja z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr Dariusza Manasterskiego. Liczba i jakość znalezisk na nowym stanowisku przewyższa to co zostało odkryte do tej pory. Krzemienne i kamienne, starannie wykonane narzędzia i przedmioty takie jak ostrza sztyletu, nóż sierpowaty, dłuto i grociki strzał świadczą o wysokim poziomie technicznym mieszkających tu ludzi. Byli to przedstawiciele społeczności nazywanej przez archeologów kulturą pucharów dzwonowatych która w III tysiącleciu przed naszą erą zdominowała rozległe obszary Europy Zachodniej  od Półwyspu Iberyjskiego po Małopolskę. To właśnie fragmenty ceramiki pochodzenia najpewniej iberyjskiego (a więc z obszaru dzisiejszej Hiszpanii) które przywędrowały tu wraz z tymi ludźmi zostały znalezione na stanowisku. Czyżby to znaczyło, że możemy mieć z Hiszpanami wspólnych przodków…?

Znalezione relikty są zapewne pozostałością pradawnych obrzędów, które kształtowały tożsamość ówczesnych elit. Zapewne w ich trakcie spożywano w pucharach o dzwonowatym kształcie napoje "wyskokowe" a następnie zarówno naczynia jak i inne przedmioty obrzędowe były rytualnie niszczone. Część z nich pozostawiono właśnie w  tym miejscu

Znalezisko z "Dębów" jest pierwszym takim odkryciem nie tylko na Podlasiu lecz także w Polsce a nawet Europie Środkowej.


Polecane artykuły Polecane artykuły