Lista aktualności
Immobilizacja Pomruka
Brzmi tajemniczo? Immobilizacja to nic innego jak pozbawienie mobilności, unieruchomienie. Jest to ważna a zarazem standardowa procedura medyczna stosowana w hodowli żubrów, także w naszej Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Kopnej Górze.
Immobilizacja umożliwia zbadanie zwierzęcia, pobranie próbek do badań lub przeprowadzenie zabiegu. Żubr – kolos liczący kilkaset kilogramów wagi i dysponujący potężną siłą nie jest skłonny współpracować w tej kwestii z lekarzem weterynarii. Niezbędne jest jego farmakologiczne unieruchomienie (nie jest to uśpienie), przeprowadzone przy użyciu broni pneumatycznej i strzykawki zawierającej specjalny środek. Po zakończeniu medycznej procedury zwierzę dostaje zastrzyk przerywający działanie wcześniej podanego preparatu i przywracające mu „mobilność”.
Takiej procedurze poddane zostały wszystkie nasze żubry, nim zostały przywiezione do Kopnej Góry. Niezbędne było wykonanie specjalistycznych badań, by upewnić się, czy nie przeniosą do naszej zagrody groźnych chorób. Ostatnio ponownie musiał zostać immobilizowany Pomruk, który od dłuższego czasu wykazuje mało specyficzne, trudne do zdalnego zdiagnozowania oznaki problemów z układem oddechowym. Ponieważ immobilizacja nie może odbywać się w zbyt wysokiej temperaturze, dopiero wrześniowe chłodne noce pozwoliły na zrealizowanie całej operacji. Udało się ją przeprowadzić pomyślnie, byliśmy po wielkim wrażeniem profesjonalizmu lekarzy: dr Elżbiety Moniuszko oraz dr Michała Krzysiaka. Niezwykle sprawnie pobrali od Pomruka wszelkie możliwe do pobrania próbki oraz zaaplikowali serię medykamentów. Wyniki badań znane będą po upływie ok. 2-3 tygodni. Trzymamy kciuki za Pomruka!