Wydawca treści Wydawca treści

ZAgroda Pokazowa Żubrów w Kopnej Górze

W Puszczy Knyszyńskiej żyje stado żubrów liczące ponad trzysta sztuk, a w całej Polsce jest ich już ponad dwa i pół tysiąca (liczba ta stale rośnie). Jednak dla ochrony gatunku i jego bezpieczeństwa ważne jest utrzymywanie niewielkich populacji w zamkniętych ośrodkach hodowlanych. Takich jak Zagroda Pokazowa Żubrów w Kopnej Górze.

Po kilku trudnych latach budowy udostępniliśmy ją dla zwiedzających w styczniu 2024 roku. Choć głównym celem, dla którego została wybudowana jest ochrona żubra, to równie ważna jest dla nas popularyzacja wiedzy o tym gatunku. Zagroda jest miejscem, w którym można oglądać żubry z bliska, w warunkach zbliżonych do naturalnych. To pomaga przekazywać wiedzę o tych pięknych zwierzętach, o istniejącej wciąż potrzebie działań na rzecz ochrony gatunku oraz budować dla nich jakże ważną akceptację społeczną. Opowiadamy o historii, biologii i zwyczajach żubrów – robią to nasi przewodnicy, ale wiedzę można też czerpać z rozstawionych na terenie zagrody tablic.

Zagroda zajmuje powierzchnię ok. 20 ha, częściowo odkrytą, a w znacznej części porośniętą lasem. Żubry znajdują w nim cenne uzupełnienie bazy pokarmowej, mogą się też tam po prostu skryć. Teren jest podzielony na kilka sektorów, pomiędzy którymi żubry mogą się przemieszczać, korzystając ze specjalnie dla nich wybudowanych przejść. Dzięki dwupoziomowej budowie nie kolidują one z trasami spacerowymi. Przejścia znajdują się pod kładkami wmontowanymi w ścieżki dla zwiedzających - jest ich pięć i są rozmieszczone w różnych częściach zagrody. Widok z kładki na przechodzące dołem żubry stanowi niespotykaną atrakcję!

Żubry można też zobaczyć z dwóch wież widokowych. Jedna z nich została wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych. To z niej najczęściej można obserwować żubry przy paśnikach. Jeśli jednak zdarzy się, że żubry postanowiły skosztować „smaków lasu”, prosimy o wyrozumiałość. Pod nieobecność żubrów proponujemy dłuższy spacer po naszej obszernej zagrodzie, niekiedy można je dostrzec w leśnym gąszczu! Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można też obejrzeć żubry powracające z lasu, pod kolejnymi kładkami, na otwartą przestrzeń przy paśnikach.

Nasz projekt nie został jeszcze ukończony. W miarę pozyskiwania kolejnych środków wybudowane zostaną kolejne elementy infrastruktury służące zwiedzającym i obsłudze: parking, budynek edukacyjno-wystawienniczy, budynek socjalno-administracyjny, zaplecze usługowo-handlowe…

 

ZAPRASZAMY PRZEZ CAŁY ROK 
 

PAŹDZIERNIK – MARZEC

codziennie: 9:00 – 16:00

W poniedziałki zagroda jest nieczynna
 

KWIECIEŃ – WRZESIEŃ

w dni robocze: 9:00 – 18:00

w dni wolne od pracy: 10:00 – 19:00

W poniedziałki zagroda jest nieczynna
 

Ostatni zwiedzający są wpuszczani 30 minut przed zamknięciem

WSTĘP BEZPŁATNY

Na terenie zagrody obowiązują zakazy wprowadzania psów oraz poruszania się na rowerach

 

Kontakt z obsługą zagrody: tel. 887 260 015 (w godzinach otwarcia)

 

Dla grup zorganizowanych proponujemy zwiedzanie zagrody z przewodnikiem

(po wcześniejszym umówieniu).

Tel. 887 260 015 (w godzinach otwarcia zagrody) lub e-mail: krzysztof.laziuk@bialystok.lasy.gov.pl