Wydawca treści Wydawca treści

Inne historie...

Co roku scenariusz Nocy Kopnej Góry nawiązuje do walk o Niepodległość, których ślady można odnaleźć w okolicach Kopnej Góry lub szerzej: w Puszczy Knyszyńskiej. To one stanowią trzon widowiska. Jednak lokalna historia opowiada też o innych wydarzeniach, które staramy się przypominać. Należą do nich np. …

Wrzesień 1939 roku. Przejście wycofującej się polskiej kawalerii przez Supraśl. Pięknie opisał te sceny Wojciech Załęski. Grodnianin z urodzenia, z konieczności, ale i z wyboru supraślanin. Zebrał i zredagował opowieści nowych, supraskich sąsiadów o czasach „za pierwszego sowieta”. Książka ”Fotoczasy” jest dostępna w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej, gorąco polecamy!

Link:  https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/12305/edition/11756?language=pl

 

Wejście sowietów. Na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wschodnie ziemie Rzeczpospolitej, w tym Puszcza Knyszyńska z Supraślem i Białymstokiem, w 1939 roku wpadła w ręce sowietów. Podczas Nocy Kopnej Góry 2022 wspomnieliśmy także i o tych  wydarzeniach. Polecana wcześniej książka Wojciecha Załęskiego zawiera opis instalowania się nowej władzy w Supraślu, zaprowadzanie nowych porządków przez wschodnich barbarzyńców. Jeszcze raz polecamy „Fotoczasy”!

 

Mord na Żydach. Przypomnieliśmy ten tragiczny epizod w naszym widowisku w 2022 roku. Jest to historia ukrywających się w lasach w okolicach Trzciannego uciekinierów z białostockiego getta. Miejscowa ludność zaopatrywała ich w żywność. Zdradziły ich ślady na śniegu, gdy wyprawili się po żywność do Lipowego Mostu. Specjalny oddział żandarmerii z Kopnej Góry urządził zasadzkę w lesie, wszyscy Żydzi zostali na miejscu zamordowani.

 

Dreblow. To nazwisko niemieckiego oficera, który podczas II wojny został skierowany do Kopnej Góry. Nadzorował gospodarkę leśną, by ta pełną parą wspierała wysiłek wojenny III Rzeszy. Mieszkał w Kopnej Górze, tam gdzie znajdował się siedziba przedwojennego nadleśnictwa. Miejscowa ludność zapamiętała go z porannych, konnych przejażdżek oraz okrucieństwa okazywanego Polakom. Zginął w zasadzce, zastrzelony przez sowieckich partyzantów.

 

Przejście do stron:

NOC KOPNEJ GÓRY (strona główna) >>>

Bitwa pod Sokołdą >>>

Powstanie Styczniowe >>>

Żołnierze Wyklęci >>>