Sosna supraska

Jednym z nielicznych obszarów leśnych, które zachowały wiele ze swej pierwotnej naturalności i na których w porę udało się pogodzić konieczność ochrony naszego przyrodniczego dziedzictwa z potrzebami gospodarki jest Puszcza Knyszyńska.

Arboretum w Kopnej Górze

Arboretum w Kopnej Górze założone zostało w 1988 roku i do dziś prowadzone jest przez Nadleśnictwo Supraśl. Jego pomysłodawcą, organizatorem i pierwszym kierownikiem był, nieżyjący już, mgr inż. Wojciech Wygralak.

Odkrywanie historii

Nie wiemy kiedy wiedza o historii tego miejsca uległa zatarciu. Przetrwała pamięć o „jakiejś" bitwie lecz mylnie przypisywano ją czasom o ponad trzydzieści lat późniejszym. Powstanie Styczniowe było dla naszych przodków tak ważnym i tragicznym przeżyciem, że pokryło mgłą niepamięci wcześniejsze wydarzenia z 1831 roku, często zlewając je w jedno.

Muzeum

Niewielki budynek wśród skromnej zabudowy Kopnej Góry. „Nadleśnictwo Supraśl. Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej” - głosi tabliczka na drzwiach. Nazwa może nieco na wyrost ale przecież to miejsce oferuje znacznie więcej niż zwykła „Izba Pamięci”